Historia

1 września 1999 roku, o godz. 9:00 zadzwonił pierwszy dzwonek w nowej szkole! W tym właśnie roku nastąpiła reforma systemu edukacji.

W naszym Gimnazjum rozpoczęło naukę 128 uczniów (oddziały A, B, C, D, E!), nad ich edukacją czuwało 17 nauczycieli. Szybko zorganizowano pierwsze wybory do Samorządu Uczniowskiego, a jej opiekunkami zostały Panie: Małgorzata Potoczna- Galera i Beata Rosentreter. To był czas wejścia komputerów w nasze życie, więc staraniem Pani Dyrektor Wiesławy Minkiewicz oraz nauczycielki informatyki Pani Iwony Sobczak, mogliśmy w krótkim czasie poszczycić się pracownią internetową.

Pani Beata Kopeć założyła pierwszą drużynę harcerską „Korniki”, która nieraz zdobywała nagrody w przeróżnych rajdach i festiwalach nie tylko harcerskich. Powstał też Klub Olimpijczyka pod opieką Pani Violetty Zbytek. Nasza młodzież trenowała kajak polo, wioślarstwo i miała okazję poznać wielu wybitnych sportowców. Pani Małgorzata Potoczna- Galera założyła Szkolny Klub Europejski, który był przez wiele lat organizatorem przepięknych imprez zwanych Dniem Europejskim, podczas którego uczniowie mogli zaprezentować swoją wiedzę na temat krajów Unii.

W 2003 roku rozpoczęliśmy starania o nadanie imienia naszej szkole. Przeprowadzono konkurs i zwyciężyło w nim dobre imię Marii Skłodowskiej- Curie. 12 września 2003 roku naszej szkole oficjalnie nadano imię wielkiej polskiej uczonej Marii Skłodowskiej-Curie. Na uroczystość tę przybyli goście nawet z dalekiej stolicy.

Od 2006 roku przyznajemy najlepszym absolwentom Medal Patrona Szkoły za bardzo dobre wyniki w nauce. Pierwszą nagrodzoną osobą była Diana Szulc.

Co roku mamy klasę sportową, której uczniowie pod kierunkiem opiekunów– Pani Magdaleny Łastówki i Pana Waldemara Pawluczuka, odnoszą sukcesy w siatkówce i piłce nożnej oraz w konkursach wiedzy z dziedziny sportu. Przy pomocy Straży Pożarnej stworzono Młodzieżową Drużynę Pożarniczą, nad którą opiekę sprawuje Pani Anna Rydzewska. Uczniowie poznają metody udzielania pierwszej pomocy i zasady ruchu drogowego, dzięki zaangażowaniu Pani Renaty Pietroń i Pana Szymona Minkiewicza. Od roku szkolnego 2010/2011 Pani Basia Tuziak prowadzi z powodzeniem koło „Guzik z pętelką”, na którym można nauczyć się szydełkować czy robić na drutach. W szkole działa grupa teatralna SKAT, w której uczniowie mogą rozwijać swoje talenty aktorskie, a wybór repertuaru przez Panią Jolantę Cirzniewską nieraz nas wszystkich pozytywnie zaskoczył. Kto lubi muzykę może się rozwijać podczas dodatkowych zajęć prowadzonych przez Pana Alberta Moroza lub w zespole rockowym założonym przez pana Roberta Jedynowicza.

Od początku istnienia Gimnazjum bierzemy udział w WOŚP- tworzymy kaliski Sztab, nasi uczniowie dzielnie kwestują, a mamy pieką ciasta, sprzedawane w tym dniu. Od kilku lat zbieramy też pieniążki na schronisko dla zwierząt w Białogardzie, a inicjatorce akcji, Pani Joli Cirzniewskiej, udało się włączyć do akcji także inne placówki oświatowe.

Uczniowie naszego Gimnazjum biorą udział w przeróżnych konkursach organizowanych zarówno w mieście, rejonie jak i na szczeblach ogólnopolskich, gdzie z powodzeniem zajmują wysokie miejsca.

W październiku 2010 roku został wkopany kamień węgielny pod budowę nowego budynku Gimnazjum. Dnia 31 maja 2013 roku, w przeddzień Dnia Dziecka, Burmistrz Kalisza Pomorskiego przekazał na ręce Dyrektor klucz do nowego budynku.

30 sierpnia 2013 roku nastąpiło oficjalne otwarcie Naszego Nowego Gimnazjum, które jest niezwykle nowoczesne, przestronne, pięknie wyposażone, posiada własną stołówkę, bibliotekę z czytelnią multimedialną i pracownie informatyczną. Szkoła połączona jest z halą sportową, w której uczniowie mają zajęcia z wychowania fizycznego. Każda klasa wyposażona jest w komputer podłączony do Internetu, rzutnik, a w kilku nauczycieli prowadzi lekcje wykorzystując tablicę interaktywną.  Teraz pozostaje się tylko uczyć, wymówki się skończyły.

Dziękujemy Władzom Miasta, Organizacjom, Rodzicom i naszym Sympatykom za wieloletnią współpracę i za wsparcie naszych działań.